For full functionality of this site it is necessary to enable JavaScript. Here are the instructions how to enable JavaScript in your web browser.
SIMS21, Poland 2017 - Oral timetable

Oral timetable

Download full Book of Abstracts v1

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
Session 1 Session 2 Session 3 Session 1 Session 2 Session 3 Session 1 Session 2 Session 3 Session 1 Session 2 Session 1 Session 2
08:30 08:30 WELCOME Industrial
Plenary talk
Chair: Vandervorst
FN2
Chair: Graham
B&N Honorary
Chair: Vickerman
OA3
Chair: Hagenhoff
Plenary talk
Chair: Gilmore
OB1
Chair: Sjövall
PB3
Chair: Lerach
OB4
Chair: Moon
FN3
Chair: Lockyer
08:40 Grovenor 08:40-09:20
A. Benninghoven Lecture
Hedberg
08:40-08:45 Postawa
 08:45-08:55 Vickerman
 08:55-09:25 Wucher 
 09:25-09:40 Fisher
Spool Heeren 08:40-09:20 Havelund Langer Dürr Vorng
09:00 Nie Sobol Ellis Bratek-Skicki Gui
09:20 PB1
Chair: Matsuo
OB2
Chair: Cyganik
SN1
Chair: Stevie
Trindade Al Aboura General Discussion
Confirmed Panel Members:
S. Aoyagi, A. Delcorte, R. Heeren,
I. Gilmore, Ch. Grovenor, H. Jiang,
D.W. Moon, N. Winograd, W. Vandervorst

09:20-10:20
Rysz Consumi Gajos Sangely
09:40 Ninomiya Ossowski Jones Terlier
 09:40-09:55 Delcorte 
 09:55-10:10 Walker 
 10:10-10:25 Kanski 
 10:25-10:40 Ewing 
Chater Surana Zhu Nygren L. Zhang
10:00 Awsiuk Renouf Thomas Huang Prop Henß Z. Li
10:20 Fujiwara Hannestad J. Zhang Arlinghaus Cremel Coffee Van Nuffel Rakowska Coffee
10:40 Coffee Coffee OB3
Chair: Castner
SN3
Chair: Unger
Vendors
Chair: Wucher
Coffee PB3
Chair: della Negra
SN1
Chair: Napolitani
10:40 PB1
Chair: Winograd
OB2
Chair: Licciardello
SN1
Chair: Chien Wei Wu
FN2
Chair: Alexander
OA1
Chair: Gardella
OA3
Chair: Lloyd
Alexander Hua Vendors Session OB1
Chair: T.G. Lee
RM
Chair: Moritani
Franquet Rogowski
11:00 Gilmore Schwab van der Heide Graham Whitehouse Nicholas Aoyagi Hagenhoff Bejjani Barnes Mihara Dai
11:20 Hood Pospisilova Cumpson Okamoto Dunham Killian Carr Iida Konarski
11:40 Fearn Bernard Morris Gelb Kilburn Noda Newman Jungnickel Brunelle Kersting Horréard Amsüss
12:00 Mello Weng Jakieła Tuccitto Remusat Jedliński Hoang Schweikert Winograd T. Šamořil Jaskiewicz
12:20 Henkel Kayser Schoenenbach Courrèges Schaepe Kanarbik Licciardello Haberko Lunch 12:20-13:20
12:40 Keelor Xie Grasso Henderson Portier Bryan Lunch 12:40-13:40 Stevie Matsuo
13:00 Lunch 13:00-14:00 Lunch 13:00-14:00 Lunch 13:00-14:00
13:20
13:40 EXCURSIONS
PB1
Chair: Tyler
FN1
Chair: Dürr
OA2
Chair: Kilburn
OB3
Chair: Aoyagi
SN2
Chair: Rysz
OA3
Chair: Okamoto/Spool
OB3
Chair: Ewing
PB2
Chair: Shard
14:00 Ovchinnikova Gnaser Fisher Bobrowska Mazel Mahoney Lerach Hanley
14:20 Gołuński Anderton Mohammadi Kawecki Milillo
14:40 Scholder Moritani Radovic Kraft Ding Heller Jiang Tyler
15:00 Kollmer Miyayama Bailey Fletcher Merkulov Lloyd Moon Lockyer
15:20 Della Negra Houssiau Gamble Noël von Sydow Walker Breuer
15:40 Verkhoturov Fu Cloete Panina Zhao Paladino Siketic Fujii
16:00 Coffee Coffee Coffee
PB1
Chair: Anderton
FN1
Chair: Houssiau
OA2
Chair: Fearn
PB1
Chair: Schweikert
OB3
Chair: Belu
OB4
Chair: Brunelle
SN3
Chair: Zhao
16:20 Malmberg Cristaudo Gardella Wirtz Scurr Belu Cyganik
16:40 Michałowski Muramoto Y. Lee Munem Ji
17:00 Lorenz Bernasik Sodhi Murdoch Sjövall Griesser Leonard
17:20 Potocnik Kataoka Valle Eller Tian Castner Audinot
17:40 Körsgen Pajek Peres Jenčič Yu T.G. Lee Spampinato
18:00 Poster Session 18:00-20:00 Poster Session 18:00-20:00
Conference Banquet 20:00

Colour legend

Plenary talk Invited talk B&N talk Invited for OA3 Vendors session Poster session Coffee break Lunch break Conference banquet Session name